Jako aktywna użytkowniczka mediów społecznościowych na pewnie wiesz, że aby założyć tam swoje konto najpierw należy zaakceptować regulamin danej platformy. Dotyczy to również popularnego na całym świecie Facebooka. Akceptując regulamin oświadczasz, że zapoznałaś się z jego treścią i będziesz postępowała zgodnie z wyznaczonymi w nim zasadami.
To teraz kluczowe pytanie… Czy przeczytałaś regulamin Facebooka przed jego akceptacją? Jeśli tak, to pewnie treść artykułu nie będzie dla Ciebie zaskakująca, ale mimo wszystko warto go przeczytać i przypomnieć sobie do czego się zobowiązujesz korzystając z tej platformy społecznościowej. Jeśli natomiast treść regulaminu jest Ci obca, a tym samym aktywnie korzystasz z Facebooka, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zebrałam w nim zasady, których nie wolno łamać.
Część pierwsza dotyczy ogólnych zasad zakładania konta oraz korzystania z Facebooka i jego funkcjonalności.
Spis treści
Dlaczego warto znać regulamin Facebooka?
Zanim jednak przejdziemy do listy niedozwolonych działań chciałabym wyjaśnić dlaczego uznałam ten temat za istotny z punktu widzenia Twojej działalności online. Po pierwsze i chyba najważniejsze, regulamin jest formą umowy, więc nieprzestrzeganie go stanowi złamanie warunków tej umowy i grozi konsekwencjami prawnymi. Podkreślę to jeszcze raz, aby dobrze wybrzmiało. Akceptując regulamin zawierasz umowę, którą obie strony zobowiązują się przestrzegać. Dlatego właśnie „okienko” do akceptacji regulaminu jest zawsze obowiązkowe. Facebook jest taką samą usługą, jak dostęp do internetu czy korzystanie z sieci komórkowej.
Po drugie, Facebook, jako spółka, posiada bardzo rozbudowane mechanizmy wykrywania działań sprzecznych z ideą swoich produktów. Powołuje w tym celu specjalne zespoły, aby reakcja na niewłaściwe zachowania była szybka i sprawna. Karą za naruszenie przepisów może być usunięcie niedozwolonych treści, ale też zawieszenie konta, jego trwałe zablokowanie bez możliwości odzyskania dostępu i założenia na swoje dane nowego konta, a także w określonych przypadkach powiadomienie organów ścigania. Taki przebieg wydarzeń mógłby zaszkodzić nie tylko Tobie, ale również Twojej zawodowej działalności.
Czego zabrania regulamin Facebooka?
Posługiwania się innymi danymi niż Twoje imię i nazwisko
Na swoim koncie prywatnym posługuj się prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Nie wolno zamieniać tych danych na przykład na nazwę firmy czy bloga. Wiem, że Facebook jest popularnym narzędziem do budowania i promowania marki online, a wykorzystanie w tym celu swojego prywatnego konta z dużą liczbą znajomych może być kuszące. Jednak jeśli chcesz zachować swoje konto, nie powinnaś tego robić. Powszechnym rozwiązaniem jest zakładanie stron lub grup dyskusyjnych na Facebooku, dotyczących tego, co chciałabyś wypromować oraz wykorzystywanie w celu ich promocji swojej prywatnej osi czasu.
Podawania nieprawdziwych informacji na swój temat
Akceptując regulamin Facebooka i wypełniając formularz rejestracyjny jesteś zobowiązana do podania prawdziwych danych na swój temat. Poza wspomnianym już imieniem i nazwiskiem dotyczy to również daty urodzenia.
Pamiętaj, że regulamin jest formą umowy i to na jej podstawie korzystasz z Facebook’a. Jeśli podasz nieprawdziwe dane na swój temat, to umowa staje się nieważna, a Ty nie masz prawa korzystać z udostępnionej Ci platformy.
Tworzenia fikcyjnych kont
Zgodnie z punktem powyżej, do założenia konta na Facebooku niezbędne są Twoje (prawdziwe) dane osobowe. Oznacza to, że fikcyjne konta z fikcyjnymi danymi osobowymi są niezgodne z regulaminem Facebooka. Z platformy możesz korzystać wyłącznie jako Ty sama, a nie jako wymyślona przez Ciebie postać.
Podszywania się pod inne osoby
Podszywanie się pod innych, używanie ich zdjęć w celu wprowadzenia kogoś w błąd, publikowanie w ich imieniu treści, na których publikacje nie wyrazili wcześniej zgody, to działania zabronione nie tylko na podstawie regulaminu Facebooka. Zabrania ich również prawo. Kodeks karny za podszywanie się przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Art. 190a § 2 Kodeksu karnego
Tej samej karze (red. pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat) podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
Tworzenia więcej niż jednego konta i używania osi czasu do cudzych celów
Jako użytkowniczka Facebooka możesz posiadać nie więcej niż jedno konto własne. Nie dotyczy to oczywiście innych funkcjonalności tej platformy. Możesz tworzyć dowolną liczbę stron, grup czy wydarzeń.
Ponadto, Twoja oś czasu powinna służyć wyłącznie Twoim własnym celom. Jeśli Twoim celem jest promowanie Twoich produktów, strony internetowej, czy innych treści, to bez obaw możesz to robić poprzez swoją oś czasu. Pamiętaj tylko, aby nie łamać przy tym prawa i innych, obowiązujących na Facebooku, zasad.
Korzystania z platformy, jeśli Twoje konto zostało wcześniej zablokowane
Jeśli Facebook zablokował Twoje konto z powodu nieprzestrzegania regulaminu i nie zostało ono odwieszone, to nie możesz już założyć kolejnego. Tworzenie nowych kont w takiej sytuacji jest niedopuszczalne. Jeśli to zrobisz, to musisz liczyć się z tym, że w każdej chwili może zostać usunięte.
Tworzenia nowych grup i wydarzeń po usunięciu poprzednich
Jeśli Twoja grupa, wydarzenie, ale też konto na Instagramie zostały usunięte z powodu naruszenia regulaminu, to zgodnie z nim nie możesz utworzyć kolejnych w miejsce poprzednich.
Udostępniania hasła i umożliwiania dostępu do własnego konta
Ze względów bezpieczeństwa nie należy dzielić się z kimkolwiek swoimi danymi dostępowymi do konta. Regulamin zabrania również umożliwiania innym osobom dostępu do Twojego konta. Pamiętaj więc o wylogowaniu się z konta zawsze, gdy korzystasz z urządzenia, do którego nie tylko Ty posiadasz dostęp.
Zobacz też: Czy Twoje konto na Instagramie/Facebooku jest bezpieczne?
Korzystania z platformy osobom poniżej 13 roku życia
Osoby w wieku 13-18 lat zgodnie z prawem określa się jako osoby małoletnie. Posiadają one ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że same mogą zawierać jedynie umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych sprawach bieżących życia codziennego. W innych przypadkach potrzebują zgody opiekuna ustawowego. Facebook dopuszcza możliwość korzystania z platformy osobom niepełnoletnim, które ukończyły 13 lat, ale niezbędna w tym celu jest zgoda opiekuna ustawowego.
Korzystania z platformy osobom skazanym za przestępstwa seksualne
Postanowienie wydaje się być zrozumiałe ze względów bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że granicą wiekową dostępu do Facebooka jest 13. rok życia, a podawanie się za kogoś innego niż się jest w rzeczywistości, chociaż niezgodę z regulaminem, jest bardzo łatwe do zrealizowania.
To jeszcze nie koniec…
Jak wspomniałam na wstępie, powyższa lista jest niepełna. Pozostała część pojawi się już wkrótce w kolejnym artykule. Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał i okaże się przydatny w Twojej działalności zawodowej lub prywatnej. Daj znać czy wszystkie z powyższych punktów znałaś już wcześniej, czy też może pojawiło się coś, co Cię zaskoczyło. Czekam na Twoje komentarze 😊
Karo